2011. szeptember 11., vasárnap

Savazzunk.

Mivel több emailt is kaptam arról, hogy hogyan -milyen technikával készítem a késeimben látható savazott "díszítéseket", arra gondoltam  szentelek a témának egy teljes bejegyzést. Na akkor kezdjük:

I. lépés:
Adott a savazásra váró pengénk, jelen esetben ez egy Skull Opener , 30cm-es pengével és faragóéllel:

 Erre a méretes pengére szeretnék koponyákat maratni, ráadásul mind a két oldalára olyan 8-9 darabot. Én a pengét már mattra savaztam (egyszerűen átkentem az egészet), később derült ki, hogy koponyák is kellenek a pengére.
    Na tehát, első lépésként a penge teljes felületét leragasztom műanyag alapú öntapadós fóliával, egyszerűbb nevén : matricával :) Ezt a legtöbb tapéta és festék boltban beszerezhető. Ügyelni kell, hogy lehetőleg buborékmentesen ragasszuk fel a matricát, mert ha a bubi pont a mintába esik esetleg olyan helyen is lesz sav és maratás ahol nem is szeretnénk. Erre a matricára rajzoljuk majd a mintát.

II. lépés :

Miután beragasztottuk a késünk mind a két oldalát (akkor is ragasszuk le mind a két oldalt ha csak az egyiket szeretnénk savazni! előfordul, hogy átfolyik a sav a másik oldalra is , és akkor nem, vagy csak nehezen tudjuk kijavítani a hibát),
fel kell rajzolnunk a  mintát a leragasztott pengére. Mivel ezen a pengén a "díszítés" egészét több hasonló minta alkotja, készítettem egy sablont kartonból. Ennek a segítségével könnyen felrajzolhatom a koponyákat, amihez én 0,5-ös alkoholos filcet használok.
Miután mind a két oldalra felrajzoltam a kopikat, jön a "tökölős" rész. Ki kell vágni a mintát, lehetőleg a vonalak mentén. Erre a melóra sokáig egy barkács szikét használtam, de mostanában egy saját készítésű szikefélével oldom meg a dolgot, ami nekem jobban kézre áll és könnyebben kivágom vele az apróbb mintákat is. Nekem a két oldal  (16 koponya) kivágása közel egy óráig tartott, és majd kiguvadt a szemem mire végeztem.

III. lépés:

A minta kivágása után már csak egy lépés választ el a "készterméktől" . Ez a lépés a savazás, ami NAGYON VESZÉLYES, mivel maró hatású anyaggal dolgozunk, SAJÁT FELELŐSÉGÜNKRE,  aminél minden óvóintézkedést be kell tartani. Én minden savazásnál beöltözök mind egy doki műtét előtt : Gumikesztyű-Védőszemüveg. Ha minden védőfelszerelés megvan (és fel is vettük) jöhet a sav. Én egy rozsdamentes acélok savazására használt savat használok a feladatra, de többféle sav is használható a célra, de mindegyikkel érdemes egy próbamaratást végezni nehogy a sok előkészítő munka hiábavaló legyen. Tehát , a kést egy műanyag tálcára teszem, hogy a mellé cseppenő sav ne tegyen kárt másban és ezután kenem be a kivágott mintákat.
Mivel ennél a késnél mind a két oldalra kerül minta, így egyszerre (persze egymás után) kenem be mind a két oldalt. Majd néhány percig állni hagyom a savat a pengén, azért nem írok pontos időt, mert ez az idő minden savnál más és más lehet.


IV. lépés:

Ha letelt az idő , következhet egy alapos öblítés. Én az öblítéshez egy kis konyhai mosogatószert is használok, hogy a sav minden maradékát lemossam a pengéről (ha nem tenném ,előfordulhatna késöbbi nem kívánt korrodálás), majd öblítás után szárazra törlöm az egész felületet.
Öblítés és törölgetés után eljött az a várva várt pillanat, amikor leszedhetjük a matricát és először megpillanthatjuk a kész mintát:
Ha sikerült lekapargatni a matrica minden maradékát, leöblítem megint az egész pengét. Hogy a minta még hangsúlyosabb legyen, öblítés után átcsiszolom a pengét 2000-es  polír papírral.(kivéve ha polírozott pengét savazok)
Ezzel a polírozással el is készült a  savazott egyedi penge, már csak fel kell markolatoznom, de az már egy másik történet :)
   Remélem mindenki kíváncsiságának eleget tudtam tenni és találtok valami hasznosat ebben a bejegyzésben. Képek itt.